NOC BIBLIOTEK 2022

Międzychodzka Noc Bibliotek, a właściwie Noce Bibliotek, nadchodzą dużymi krokami…

Dziś przedstawiamy Państwu pierwszą odsłonę, pierwszego dnia wydarzenia, które odbędzie się w piątek 21 października br.
To gratka dla pasjonatów dawnej sztuki fotografii.
 
Przed Państwem: „Camera à la minute. Jednodniowy zakład fotograficzny”.
 
Camera à la minute to specyficzny rodzaj aparatu fotograficznego, który poza wykonaniem zdjęcia pozwala również na dalszą jego obróbkę — wywołanie oraz zrobienie odbitki. Aparaty tego typu popularne były na początku XX wieku, kiedy to fotografowie, których nie było stać na własne atelier, konstruowali aparaty zamykające w sobie cały zakład. Takie konstrukcje pozwalały na „otworzenie” zakładu fotograficznego właściwie w dowolnym miejscu, a przekazanie odbitki odbywało się w kilkanaście minut. Camera à la minute to ówczesna fotografia natychmiastowa, zaś dziś to długa, wymagająca cierpliwości ceremonia. Podążając śladami ulicznych fotografów początku XX wieku, Tomasz Kowalczyk uda się w podróż po Wielkopolsce, wykonując portrety ich mieszkańców i mieszkanek. Spotkania z camera à la minute będą doskonałą okazją do rozmów związanych z fotografią.
 
Prowadzący Tomasz Kowalczyk — urodzony w 1989 roku nad Dunajcem. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Fotografia. Artysta i edukator, który w swojej działalności często wykorzystuje aparaty własnej konstrukcji. Od niedawna zafascynowany fotografią „natychmiastową” aparatami à la minute.
 
Ze względu na specyfikę warsztatów prowadzimy zapisy pod nrm 95 748 24 37.
Przygotujcie się na fotograficzny maraton. Warsztaty odbędą się w godz. 12.00-18.00.
 
Serdecznie zapraszamy!